Procedura postępowania w razie sytuacji trudnych.
- Drukuj"/> artykuł: Procedura postępowania w razie sytuacji trudnych."/>
- Zapisz jako pdf"/> artykuł: Procedura postępowania w razie sytuacji trudnych."/>
Procedura
postępowania w sytuacjach trudnych, podczas odbierania dziecka z przedszkola
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (DzU 2003 nr 6, poz. 69 ze zm.).
I. Nieodebranie dziecka z przedszkola
- Rodzice lub upoważnione przez nich osoby powinny odbierać dzieci z przedszkola najpóźniej do godziny 16.00.
- W sytuacjach losowych, gdy nie ma możliwości odbioru dziecka w godzinach pracy przedszkola, rodzice lub prawni opiekunowie zobowiązani są do poinformowania telefonicznego o zaistniałej sytuacji oraz do uzgodnienia sposobu i czasu odbioru dziecka.
- W przypadku gdy dziecko nie zostanie odebrane z przedszkola po upływie pracy placówki – bez wcześniejszego powiadomienia pracowników przedszkola – nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców, lub osoby upoważnione do odbioru dziecka o zaistniałej sytuacji i uzgodnić czas i sposób odbioru dziecka.
- W przypadku gdy pod wskazanymi przez rodziców numerami telefonów nie można uzyskać informacji, nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce jeszcze godzinę. Po upływie tego czasu nauczyciel powiadamia dyrektora.
- Dyrektor podejmuje decyzję o:
- Powiadomieniu policji z prośbą o podjęcie dalszych działań przewidzianych prawem.
- Po rozeznaniu przez policję domowej sytuacji dziecka dyrektor podejmuje decyzję o odprowadzeniu dziecka do domu osób spokrewnionych.
- W przypadku nieobecności dyrektora decyzje podejmuje nauczyciel.
- Z przebiegu zaistniałej sytuacji nauczyciel sporządza protokół zdarzenia, podpisany przez świadków, który zostaje włączony do dokumentacji przedszkolnej.
- W przypadku powtarzania się takich sytuacji dyrektor w porozumieniu z radą pedagogiczną podejmuje decyzję o zawiadomieniu sądu rodzinnego o zaniedbaniu.
II. Odbieranie dziecka z przedszkola przez rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub wolnych związkach.
- Dzieci mogą być odebrane z przedszkola wyłącznie przez rodziców lub upoważnione przez nich osoby na podstawie pisemnego upoważnienia złożonego u dyrektora przedszkola.
- Jeśli do przedszkola zostanie dostarczone postanowienie sądu o sposobie sprawowania przez rodziców opieki nad dzieckiem, nauczyciel postępuje zgodnie z tym postanowieniem.
- O każdej próbie odebrania dziecka przez rodzica / opiekuna nieuprawnionego do odbioru nauczyciel powiadamia niezwłocznie dyrektora przedszkola sprawującego opiekę nad dzieckiem.
- Nauczyciel wydaje dziecko każdemu z rodziców, jeśli mają oni zachowane prawa rodzicielskie, o ile postanowienie sądu nie stanowi inaczej.
- W sytuacji kryzysowej, np. w razie kłótni rodziców czy wyrywania sobie dziecka, nauczyciel powiadamia niezwłocznie dyrektora.
- Nauczyciel przy wsparciu dyrektora przedszkola podejmuje próbę załagodzenia sytuacji. Jeśli nie przyniesie to pozytywnego rezultatu, dyrektor wzywa policję.
- Po zdarzeniu dyrektor przedszkola przeprowadza rozmowę z rodzicami w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania zasad odbierania dziecka z przedszkola.
- W przypadku gdy sytuacje konfliktowe powtarzają się, dyrektor powiadamia pisemnie policję oraz sąd rodzinny.
- Z przebiegu zaistniałej sytuacji nauczyciel sporządza protokół zdarzenia, podpisany przez świadków, który zostaje włączony do dokumentacji przedszkola.
- III. Odbieranie dziecka w sytuacji gdy wychowawca podejrzewa, że dziecko jest odbierane przez rodzica będącego pod wpływem alkoholu.
- W przypadku, gdy stan osoby upoważnionej, która zamierza odebrać dziecko z przedszkola, wskazuje na spożycie alkoholu lub osoba ta przejawia agresywne zachowanie i nie jest w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa, nauczyciel odmawia wydania dziecka.
- Nauczyciel powiadamia natychmiast o zaistniałej sytuacji drugiego rodzica lub inną upoważnioną osobę do odbioru dziecka.
- Nauczyciel informuje o zdarzeniu dyrektora, który może zdecydować o powiadomieniu policji lub podejmuje inne działania.
- Jeżeli powtarzają się przypadki, w których rodzic znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków, to wychowawca nauczyciel jest uprawniony do rozpoznania sytuacji rodzinnej dziecka.
- Po zdarzeniu dyrektor przeprowadza rozmowę z rodzicami w celu wyjaśnienia sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania zasad odbierania dziecka z przedszkola.
- W przypadku gdy sytuacja zgłaszania się po dziecko rodzica / prawnego opiekuna w stanie nietrzeźwym powtarza się, dyrektor powiadamia pisemnie policję i wydział rodzinny sądu rejonowego.
Metryczka
Wytworzono: | 2013-03-17 00:00 | przez: Admin |
---|---|---|
Opublikowano: | 2013-03-17 00:00 | przez: Admin |
Podmiot udostępniający: | Przedszkole w Hucie Starej A | |
Odwiedziny: | 953 |
Załączniki
Brak załącznikówRejestr zmian
- Brak wpisów.