Sprawozdanie z projektu zdrowotnego Kik 34

Sprawozdanie  z realizacji programu  zdrowotnego  Polsko –Szwajcarskiego – zachowaj równowagę  „KIK 34”

II półrocze 2014 /2015 r

W miesiącu lutym  odbył się „ Dzień zielony” – dzień ogórka   - dzieci poznały zdrowe zielone warzywa . ”   (19.02.2015 r  )

W miesiącu  marcu odbyły się zajęcia pt, „Owoce się kłóciły” praca z książką- dzieci utrwalały wiadomości na  temat owoców.   ( 12.03.2014 r  )     oraz   „Witaminki na zdrowie” -”   dzieci  dowiedziały się ,że witaminy ABDC   mieszkają w różnych produktach które zjadamy..

W kwietniu dzieci dowiedziały się jakie wartości odżywcze posiada  nabiał.

„Dzień  Biały – dzień nabiału”    17.04.2015

Dzieci z grupy starszej dnia 15.05.2015r w ramach projektu wybrały się do pobliskiego warzywniaka ,

- Wycieczka do pobliskiego sklepu(warzywniak) .

” Przedszkolak Ci powie jak zdrowo jeść i dbać o zdrowie”  W miesiącu czerwcu odbył w naszym przedszkolu Festiwal wiedzy o zdrowym odżywianiu, dbaniu o siebie - wizyta  dzieci ze szkoły podstawowej na  zajęciach  19.06.2015 r  .

W miesiącu czerwcu dwoje dzieci brało udział w konkursie recytatorskim  „Aktywny przedszkolak” ruch na świeżym powietrzu w czterech porach roku.”

„Siejemy sadzimy w naszym ogródku”  w maju odbyły się zajęcia społeczno- użyteczne w naszym przedszkolnym ogródku- dzieci sadziły i siały , wykonywały prace  porządkowe.

W ramach projektu wykonały wiele prac plastycznych.

1.„Zdrowy posiłek każdego dnia”

2 „Zdrowe drugie śniadanie-kolorowe talerze ”

3. „Jem warzywa bo to dobrze na nas wpływa”

4. „ Ruch ,owoce i warzywa to podstawa  życia”

Prace zostały umieszczone  na  gazetkach  przedszkolnych.

W ramach projektu odbyły się również  zajęcia praktyczne :

„Sałatka owocowa” – Gminne Warsztaty Kulinarne.  21.05.2015  r

Na zajęcia przyjechały do nas dzieci wraz z nauczycielami z innych   przedszkoli z terenu gminy. Na warsztaty została zaproszona również pani dietetyk ,która omówiła dzieciom piramidę zdrowia. Dowiedziały się jak ważne są owoce w  naszej diecie i  dlaczego warto je jeść  codziennie. Odszukiwały owoców  w piramidzie zdrowia. Rozpoznawały takie owoce jak kiwi, pomarańcza, banan, mandarynka, borówka, jabłko następnie przygotowały pyszne kolorowe sałatki..

„ Koktajl truskawkowy  z jogurtem naturalnym”    zajęcia praktyczne 10.06.2015r

Grupa starszaków   poznając  właściwości zdrowotne   owoców postanowiła zrobić  pyszny    koktajl - pełen witamin. Dzieci poznały krok po kroku jak należy go sporządzać, a następnie wszyscy rozkoszowali się jego smakiem. Dzieci poprzez takie zajęcia zostały zachęcone do zrobienia takiego koktajlu w domu z rodzicami.

„Sok marchewkowo – owocowy”  W miesiącu maju

Dzieci wraz z pomocą pani wykonały pyszny sok marchewkowo-jabłkowy. Przypomniały sobie jak zdrowy  warzywem jest marchewka i jabłko z wielką ochotą  go próbowały i smakowały .

W ramach aktywności fizycznej zrealizowane zostały następujące zajęcia.

„ Na sportowo z mamą i tatą „ ….-festyn rodzinny.

Dnia 05.06.2015 r na festynie rodzinnym   odbyła się „ Olimpiada  sportowa dla rodziców i dzieci”.

Celem tej imprezy było  uświadomienie dzieciom i rodzicom, że aktywny tryb życia jest drogą  do osiągania  życiowych sukcesów, pozwala zwiększyć wiarę w siebie  i we własne możliwości, uzmysłowienie dzieciom i rodzicom, ze ruch to nie tylko obowiązkowe  zajęcia lecz również fajna zabawa.,

Rodzice i dzieci brały udział w różnych konkurencjach ( między innymi  bieg z zawiązanymi oczami-dziecko  prowadzi    rodzica, taczki , skok w workach , biegi między pachołkami itp.. W zorganizowanym kąciku mogli   napić się wody   oraz przekąsić coś zdrowego. Rodzice otrzymali dyplomy a dzieci medale.

„Lubimy ćwiczyć w przedszkolu” – ćwiczenia ruchowe, gimnastyczne. 25.03.2014 r

W przedszkolu odbyły się zawody sportowe  dla dzieciaków. Celem głównym zajęć było rozwijanie sprawności fizycznej dzieci i  koordynacji  ruchowej. Dzieci kolejny raz przekonały się ,że aktywność fizyczna i zabawa idą w parze. Świetnie bawiły się podczas zajęć uczyły się również rywalizacji i była to świetna okazja do zachęcania dzieci mniej sprawnych ruchowo  do ćwiczeń .

”Zajęcia ruchowe  ”  09.04.2015 r.

Zajęcia ruchowe przeprowadzone w maluszkach miały  również na celu zaszczepienie  u małych dzieci nawyku  częstego i aktywnego spędzania czasu. Dzieci brały udział w różnych ćwiczeniach i zabawach aktywujące wszystkie partie mięśniowe.(ćwiczenia tułowia, równowagi, stóp.)

” Gminna Olimpiada sportowa” 11.06.2015 r.

Jak co roku, tak i teraz reprezentacja naszego Przedszkola wzięła udział w Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaków.

Dzieci miały okazję sprawdzić swoje siły w  10 konkurencjach. To wydarzenie miało na celu rozwijanie aktywności fizycznej dzieci i  rozwijanie u dzieci zainteresowań sportowych.